Instalacja CentOS

CentOS to "darmowy" odpowiednik Red Hat Entrprise Linux. Za darmo możemy posiadać dopracowaną, stabilną i zgodną z RHEL dystrybucję Linuksa. CentOS świetny jest nie tylko na serwery czy stacje robocze gdzie wszystko musi działać, lecz także na zwykłe desktopy, które też mają po prostu działać. Zobacz także polskie wsparcie CentOSa.
CentOS korzysta z instalatora Anakonda a poniższy opis można równie dobrze przypasować do Fedory czy Auroxa. Po włożeniu i uruchomieniu płyty (CD 1 lub płyta DVD) pierwszą opcją będzie możliwość przetestowania nośników. Zajmuje to sporo czasu i lepiej to pominąć, chyba że mamy jakieś problemy z odczytem z tychże nośników. Następnie powinna pojawić się graficzna wersja Anakondy. Gdyby się jednak nie pojawiła to oznacza że instalator ma problem z rozpoznaniem naszej karty graficznej i / lub monitora. Wtedy możemy uruchomić płytę poleceniem "linux text" by uruchomić tekstową wersję anakondy. Poniższy opis bazuje na wersji graficznej, lecz w przypadku wersji tekstowej poszczególne etapy są praktycznie identyczne. CentOS 5 do instalacji w trybie graficznym wymaga 512 MB RAM, a dla trybu tekstowego 128 MB.

Partycjonowanie

Najtrudniejszym elementem (dla początkujących) jest partycjonowanie. Jeżeli mamy zainstalowany tylko MS Windows to jego partycja (VFAT dla Windowsów sprzed XP i NTFS dla Windows XP, WindowsNT i podobnych) zajmuje cały dysk. By móc bezproblemowo zainstalować dowolną dystrybucję Linuksa z zachowaniem windowsa należy zmniejszyć rozmiar jego partycji. Jeżeli narzędzia do partycjonowania dostępne w instalatorze CentOSa nie są dla ciebie zrozumiałe to możesz skorzystać z LiveCD o nazwie SystemRescueCD (pobierz obraz). Jest to Linux bootowalny z płyty CD i nie wymaga instalacji a po uruchomieniu możemy wydać polecenie run_qtparted by uruchomić graficzny program do operowania na partycjach. Potrafi on bezstratnie zmniejszyć rozmiar partycji windowsa (NTFS i VFAT). Obsługa tej aplikacji opisana jest w oddzielnym artykule. Przed przystąpieniem do instalacji CentOSa zmniejsz rozmiar partycji windowsa i pozostaw "wolną przestrzeń" (minimum dla instalacji ze środowiskiem graficznym to 2-3GB, zalecane >4GB).
MIMO IŻ NIE POWINNO BYĆ PROBLEMÓW WYKONAJ KOPIĘ ZAPASOWĄ WAŻNYCH DANYCH NA DYSKU PRZED JAKĄKOLWIEK INGERENCJĄ W PARTYCJACH.

Instalacja w trybie graficznym

Po włożeniu płyty i rozruchu komputera pojawi się menu startowe CentOSa. By uruchomić instalator graficzny wciskamy Enter, dla trybu tekstowego "linux text" i enter.
centosP1


System z płyty uruchomi instalator graficzny, który powita nas widokiem (klikamy "Next"):
centosP2


Wybieramy język instalatora (będzie miał też wpływ na instalowane pakiety lokalizacyjne). Po wybraniu "Polish" klikamy "next":
centosP3


Kolejny etap to wybór układu klawiatury. Odpowiedni, polski układ powinien być domyślnie zaznaczony. Klikamy "Dalej" by przejśc dalej:
centosP4


Następnie czeka nas partycjonowanie. Jeżeli mamy zainstalowane już jakieś systemy i chcemy je wykorzystać powinniśmy zaznaczyć opcję "Przejrzyj i zmodyfikuj układ partycjonowania" a następnie "Dalej", co uruchomi Disk Druida i umożliwi ręczną konfigurację układu partycji. Dokładniejszy opis znajduje się w dalszej części artykułu.:
centosP5


Następnie czeka nas konfiguracja sieci. Zazwyczaj dla kart sieciowych będzie to DHCP. Sieć możemy skonfigurować również po instalacj:
centosP6


Kolejny etap to wybór strefy czasowej, domyślnie zaznaczona będzie właściwa "Europa/Warszawa":
centosP7


Kolejny etap to hasła użytkownika root (nie podawaj prostego hasła):
centosP8


Na koniec wybieramy pakiety do instalacji. Możemy skorzystać z prostego menu wyboru grup pakietów, lecz warto przejżeć bardziej szczegółowe listy ("Dostosuj Teraz") tak by zainstalować tylko to co chcemy:
centosP9


Wybierając KDE zamiast Gnome i tak instalator będzie chciał zainstalować połowę Gnome, tak więc warto sprawdzić pakiety na szczegółowych listach:
centosP10
Po wybraniu pakietów rozpocznie się instalacja. Po jej zakończeniu system będzie gotowy do uruchomienia. W czasie instalacji pojawi się również widok dotyczący instalacji menedżera rozruchowego GRUB:
centos_8
Jeżeli mamy zainstalowane inne dystrybucje Linuksa i chcemy korzystać z ich instalacji Gruba to nie instalujemy Gruba w CentOSie. By dodać CentOSa do listy systemów możliwych do uruchomienia edytuj /boot/grub/menu.lst swojej dystrybucji i dodaj:
title CentOS
root (hd0,*)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-8.el5 root=/dev/hda**
initrd /boot/initrd-2.6.18-8.el5.img
Gdzie * to numer partycji z instalacją centosa (numerowany od zera), a ** numerowany od 1. Cyferki w "vmlinuz-2.6.18-8.el5" i "initrd-2.6.18-8.el5.img" oznaczają wersję kernela dostępnego w centosie. Po aktualizacji może się to zmienić (sprawdź /boot/ centosa)

DISK DRUID

Poniżej opis Disk Druida z Centos 4, w CentOS 5 Disk Druid funkcjonuje bardzo podobnie.
centos_extra1
Musimy mieć partycję SWAP (rozmiar 2x rozmiar RAM, lecz nie większy niż 1 GB)

centos_extra3
I resztę na partycję systemową (zajmuje całe wolne miejsce, opcja "Wypełnij do maksymalnej dozwolonej wielkości")

centos_extra2
Efekt naszej pracy na pustym dysku (gdybyśmy mieli jeszcze windowsa to zajmowałby pierwszą partycję /dev/hda1)
RkBlog

Dystrybucje, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact