Osiągi AMD A8 w laptopie HP EliteBook na Ubuntu 15.04

AMD nie słynie z mocnych i energooszczędnych procesorów, lecz mimo to ich układy pojawiają się w niektórych laptopach oferując przyzwoite osiągi procesora i dość dobre osiągi układu graficznego. Nie są może to może maszyny do gier, w których króluje Intel i nVidia, ale przy odpowiednio niskiej cenie laptop z układem AMD może być całkiem poręcznym narzędziem do pracy.

W tym artykule opiszę wrażenia z użytkowania laptopa HP EliteBook 725 G2 wyposażonego w procesor AMD A8 PRO-7150B na Ubuntu 15.04. Co jest lepsze - otwartoźródłowy sterownik radeon, czy może zamknięty fglrx? Jak działa system tuż po instalacji?

Laptop HP EliteBook 725 G2

HP EliteBook 725 G2 to 12,5 calowy laptop biznesowy z wyższej półki. Nowe wyceniane są między cztery a sześć tysięcy. Używane, na wyprzedaży firmowego sprzętu zaczynają się od około tysiąca. Modele z procesorami AMD zazwyczaj wychodzą wtedy taniej niż te z procesorami Intela.

HP EliteBook 725 G2

Model jaki dostałem w celu spacyfikowania Windowsa wyposażony został w procesor AMD A8 PRO-7150B, 4 GB RAM oraz podświetlaną klawiaturę (w recenzjach tego modelu zazwyczaj pojawia się A10 i brak podświetlenia). Po zdjęciu klapy serwisowej mamy dostęp do baterii, dysku 2,5 cala, dwóch slotów RAM, karty WiFi/Bluetooth miniPCIe oraz slotu na modem WWAN (modem 3G).

Prawy bok HP EliteBook 725 G2
Lewy bok HP EliteBook 725 G2

Po bokach laptopa znajdziemy 3 porty USB3, złącze VGA, DisplayPort, Ethernet oraz czytnik kart SD. Laptop wyposażony jest też w złącze dla stacji dokującej HP oraz czytnik kart identyfikacyjnych SmartCard i czytnik linii papilarnych.

Przy ekranie 12,5 laptop jest nieco większy od popularnych laptopów konwertowalnych i dotykowych o przekątnej 11,6. Dzięki temu w laptopie zmieściła się większa klawiatura, jak i komplet złączy. W połączeniu z częściowo metalową obudową laptop jest wygodny w użytkowaniu.

Podświetlana klawiatura w HP EliteBook

Linuks na HP EliteBook 725 G2

Do testów wybrałem Ubuntu 15.04 (wersję prawie-finalną). Po instalacji nie działała karta WiFi oparta o chipset Broadcoma BCM43228. W Ustawienia/Dodatkowe Sterowniki wystarczyło wybrać sterownik dla tej karty, co rozwiązało problem sterownika. System mimo tego nie był w stanie wyszukiwać hotspotów WiFi. Okazało się że trzeba uruchomić system z opcją intremap=off (można ją dodać w /etc/default/grub). To rozwiązało problem i laptop nadawał się do użytku. Nie testowałem jeszcze czytnika linii papilarnych i kart SmartCard (kart inteligentnych).

Grafika AMD pod Linuksem

Pod Linuksem mamy do dyspozycji dwa sterowniki - otwarty radeon i zamknięty fglrx. Niebawem czeka je spora restrukturyzacja, gdyż AMD chce mieć wspólny sterownik w kernelu i zamknięty fglrx tylko w postaci binarki w przestrzeni użytkownika. W odróżnieniu od otwartego sterownika nouveau dla kart nVidii sterownik radeon jest całkiem dobry.

Po instalacji Ubuntu 15.04 system działa na otwartym sterowniku radeon. W Ustawienia/Dodatkowe Sterowniki można wybrać także zamknięty fglrx. Próba powrotu z fglrx do radeona skończyła się tym że system zaczął używać sterownika llvmpipe, czyli prostego sterownika wykonującego wszystkie operacje na CPU (i o wydajności bliskiej zero). Tak więc jeżeli chcesz powrócić do radeona - usuń pakiety związane z fglrx i sprawdź jaką konfigurację wygenerowało sobie Ubuntu.

Osiągi

Otwarty sterownik, jaki dostajemy prosto po instalacji ma dobre osiągi, porównywalne z zamkniętym fglrx. Jeszcze jakiś czas temu byłoby to nie do pomyślenia. To dobrze że jakość sterowników kart graficznych pod Linuksem rośnie.

Trudno określić który sterownik jest lepszy. W większości testów osiągi były podobne, raz wygrywał jeden a raz drugi. Jeżeli nie potrzeba to raczej nie ma co rezygnować z otwartego sterownika. Oto szereg benchmarków phoroniksa jakie wykonałem na tej maszynie:

Wystarczy zainstalować phoronix-test-suite żeby móc wykonać testy porównawcze posiadanego komputera z tymi wynikami.

Z jakiegoś powodu operacje w RAMie są szybsze z radeonem

Z jakiegoś powodu operacje w RAMie są szybsze z radeonem

Niektóre benchmarki dały dość zaskakujące rezultaty. Test prędkości operacji w RAM dały znacznie lepsze osiągi gdy stosowany był otwartoźródłowy sterownik. Wiele gier także osiągało nieco więcej FPS na tym sterowniku.

Radeon i fglrx osiągają podobne wyniki w grach, choć to radeon częściej wygrywa

Radeon i fglrx osiągają podobne wyniki w grach, choć to radeon częściej wygrywa

W teście C-Ray sprawdzającym wydajność operacji zmiennoprzecinkowych i teście enkodowania VP8/WebM procesor AMD A8 osiągnął zbliżone osiągi co znacznie bardziej energooszczędny Celeron J1900. W pozostałych testach procesor AMD był prawie dwa razy lepszy. Mimo iż AMD A8 jest czterordzeniowym procesorem to nadal daleko mu do osiągów procesorów Core i7 Intela, w tym i7-2600K, którego wykorzystałem do porównania (ale to procesor desktopowy a nie mobilny). Sterownik fglrx był nieco lepszy od radeona w CADowym teście SPECViewPerf.

W testach zależnych od osiągów CPU AMD A8 radzi sobie lepiej niż budżetowy Bay Trail J1900

W testach zależnych od osiągów CPU AMD A8 radzi sobie lepiej niż budżetowy Bay Trail J1900

Podsumowanie

Jak widać układy AMD podobnie jak Intela są gotowe do pracy prosto po instalacji systemu. Otwartoźródłowy sterownik oferuje zaskakująco dobre osiągi i nie trzeba czekać aż AMD wyda kolejną wersję swojego sterownika zgodnego z np. nowszym kernelem. Dzięki temu cały proces instalacji dystrybucji Linuksa i jej użytkowania staje się prostszy, pozbawiony konieczności obecności jakiegoś Linuksowego geeka w pobliżu.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę że osiągi układów AMD nie będą nadmiernie konkurencyjne względem procesorów Intela. Nadchodząca premiera AMD Carrizo zapewne poprawi osiągi układów AMD w laptopach, choć Intel też szykuje się do wydania nowych rodzin procesorów (SkyLake, czy następców BayTraila dla laptopów i desktopów - Braswell).

Układy AMD mają tą zaletę że mają dość dobry wbudowany układ graficzny. W przypadku Intela najbardziej energooszczędne lub budżetowe układy będą także oszczędne pod względem grafiki, przez co mogą nie spełniać oczekiwań wszystkich użytkowników. Z drugiej strony konwertowalne laptopy z BayTrailami, czy Core-M mogą być pozbawione wentylatorów, wydzielają mniej ciepła i mogą dłużej pracować na baterii - trzeba wybrać sprzęt pod własne potrzeby.

Biznesowa linia EliteBook kosztuje tyle co naprawdę mocny laptop do gier MSI, czy Clevo. Długa i dobra gwarancja może po części uzasadniać wysoką cenę, ale jakoś to do mnie nie przemawia. W biznesie/korporacjach może taki dodatkowy pakiet usług i funkcjonalności podnoszących bezpieczeństwo jest czynnikiem znacznie ważniejszym?

RkBlog

Laptopy, 21 April 2015

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact