SENA Parani UD100 - adapter Bluetooth o dużym zasięgu

Bluetooth już chyba mocno spowszedniał. Korzysta z niego wiele urządzeń od komórek po bezprzewodowe słuchawki, czy inny sprzęt komputerowy. Przeciętne adaptery Bluetooth na USB są obecnie bardzo małe i zapewniają według producentów zasię rzędu 10 metrów (lub nieco więcej). Do celów "konsumenckich" duży zasię nie jest ani potrzebny, ani wskazany ze względu na bezpieczeństwo. Na rynku adapterów Bluetooth znajduje się jeden potrafiący komunikować się na znacznie większe odległości - SENA Parani UD100.

Adapter Bluetooth SENA Parani UD100

Adapter ten posiada wyjście na antenę o złączu RP-SMA i przy zastosowaniu anten mikropaskowych dwa urządzenia mogą komunikować się ze sobą nawet z odległości kilometra (choć zależy to od przeszkód terenowych i zakłóceń). Na zwykłej antenie dookólnej zasięg wynosi kilkaset metrów. UD100 pracuje w standardzie Bluetooth 2.0 EDR, czyli z transferem do 3,1 Mb/s (0,38 MB/s). Po podłączeniu do komputera działającego pod kontrolą Linuksa urządzenie jest gotowe do pracy.

Anteny i zasięg

W zestawie dostajemy bardzo krótką antenkę wystarczającą do pracy na niedużych odległościach. Można jednak podłączyć większe anteny dookólne o zysku 3-5 dBi by poszerzyć zasię nawet do 600m (według producenta). Najlepsze osiągi uzyskiwano, gdy oba komikujące się urządzenia posiadały takie lepsze anteny. Komunikacja z komórką będzie możliwa, ale raczeń na krótszym dystansie.

Największy zasięg uzyskano na kierunkowych antenach mikropaskowych wycelowanych w siebie na otwartym terenie. Tego typu rozwiązania stosowane są w przemyśle. Na rynku konsumenckim raczej nie ma praktycznych zastosowań dla radia Bluetooth odbieranego z odległości kilkuset metrów.

Test praktyczny z antenami dookólnymi

Mając dostęp do UD100 na kilka dni postanowiłem przetestować go w jednej z galerii handlowych. Celem było po prostu wyszukiwanie urządzeń Bluetooth. Dominującymi urządzeniami z radiem Bluetooth były komórki, głównie Nokii. Dla każdego adaptera/konfiguracji skanowałem w poszukiwaniu urządzeń dwa razy. Poniżej wykres prezentujący ilość znalezionych urządzeń:

Liczba wykrytych urządzeń Bluetooth

Jako że komórki lubią się przemieszczać przy drugim skanowaniu ilość urządzeń rosła (a wcześniej wykryte były już rozpoznane więc w limicie czasu wyszukiwania adapter mógł zajmować się nowymi urządzeniami). Wbudowany w netbooka adapter Bluetooth jak i UD100 na standardowej mini-antenie osiągnęły porównywalne wyniki. Po podłączeniu niedużej anteny dookólnej (od zewnętrznej karty WiFi) ilość wykrytych dramatycznie wzrosła. Oprócz urządzeń mobilnych pojawił się jeden laptop, drukarka Officejet Pro 8500 a909g oraz parę innych urządzeń audio-video ("video display and loudspeaker").

Jak widać urządzenie działa zgodnie z zapewnieniami producenta - z dobrą anteną ma większy zasięg od urządzeń konsumenckich.

Ciekawe zastosowania

Z ciekawostek można wymienić Pwn Pad - tablet Google Nexus 7 ze specjalnie przygotowanym Androidem i Ubuntu obsługujący omawiany adapter Bluetooth jak i zewnętrzną kartę WiFi, czy Ethernet. Całość uzupełniają aplikacje do analizy, czy penetrowania sieci bezprzewodowych. Nie licząc zastosowań przemysłowych to UD100 jest świetnym urządzeniem do tego typu zadań.

RkBlog

Akcesoria i różności, 2 June 2013

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact