Szybki test dysku SSD na USB3 pod Linuksem

O zaletach dysków SSD słyszał już chyba każdy. Pozwalają na znacznie szybszy transfer danych, jak i oferują znacznie krótszy czas dostępu niż powszechnie stosowane dyski talerzowe. Niestety dyski SSD są znacznie droższe. W tym artykule przeprowadzę prosty test wydajności dysku SSD podłączonego do komputera poprzez USB2/3 (dysk w zewnętrznej obudowie).

dysk SSD ADATA SP800 w obudowie LogiLink USB3

Do testów wybrałem dysk SSD ADATA Premier SP800 o rozmiarze 32GB. Dysk został umieszczony w obudowie LogiLink UA0115 z interfejsem USB 3.0. Dysk podłączany był do trzech różnych kontrolerów USB: kontrolera USB2 laptopa Asus N53S oraz dwóch kontrolerów/chipsetów USB3: Etrona EJ168 dostępnego na płycie GA-H61MA-D3V, oraz Asmedia ASM1042 dostępnego na karcie PCIe Media-Tech MT5085.

Adata oferuje szeroką gamę dysków SSD i są one raczej pozytywnie oceniane. Testowany dysk posiada interfejs SATA 3 - 3Gb/s, co daje 384 megabajty na sekundę. Po zamontowaniu w obudowie LogiLinka dysk działa od razu po podłączeniu do komputera.

Kontroler USB3 oparty o chipset Etrona to dość stary kontroler jak na dzisiejsze czasy. W sieci znajdziemy wiele przypadków, w któych kontrolery tej firmy sprawiały problemy, lub wręcz nie działał poprawnie. W moim przypadku urządzenia USB3 takie jak czytnik kart, kamera przemysłowa, czy adapter USB3-HDMI nie działają z nim poprawnie (MS Windows). Obsługuje on tylko urządzenia masowe (USB3 tylko dla urządzeń masowych było "tanim" chwytem stosowanym gdy standard ten wchodził na rynek i nie było jeszcze zbyt wielu chipsetów do jego obsługi).

Media-Tech MT5085 to jeden z tańszych kontrolerów USB3 (cena około 55 PLN). Wystarczy zamocować w slocie PCIe, podłączyć zasilanie (MOLEX) i gotowe. Dla Windowsa dołączone są sterowniki, a pod Linuksem nie trzeba niczego dodatkowo instalować. Małe zastrzeżenie - gniazdo molex trochę się rusza. Chipset Asmedii znajdziemy w wielu kontrolerach USB3 tego typu.

Testy zapisu i odczytu

Korzystając z opcji przetestowania dysku w gnome-disk-utility przeprowadziłem testy dla wspomnianych trzech kontrolerów USB. Wyniki znajdują się poniżej:
Wyniki szybkości zapisu i odczytu dla dysku SSD podłączonego do różnych kontrolerów USB

Wyniki szybkości zapisu i odczytu dla dysku SSD podłączonego do różnych kontrolerów USB

Wyniki dla USB2
Wyniki dla USB3 Etron EJ168
Wyniki dla USB3 Asmedia ASM1042
Na powyższych wynikach widać zalety USB3 i szybkości z jaką pozwala na transfer danych. USB2 bez problemu obsłużył urządzenie USB3 i pracował z maksymalną przepustowością. Kontrolery USB3 również poradziły sobie z tym zadaniem. Kontroler Etronu osiągnął bardzo dużą prędkość odczytu. Prędkości zapisu były już bardziej zbliżone, choć także na korzyść Etronu.

Dysk SSD kontra dysk talerzowy

Dla porównania dysku talerzowego Seagate ST9500325AS obecnego w moim laptopie z dyskiem SSD podłączonym na USB2 przeprowadziłem test na czas wykonania określonej ilości INSERTów do bazy SQLite na obu dyskach (phoronix-test-suite, test pts/sqlite). Dysk talerzowy potrzebował 2447 sekund na wykonanie wszystkich insertów, natomiast dysk SSD jedynie 76 - 32 razy szybciej!. W obu przypadkach wykorzystałem partycję ext4.
Czas wykonywania INSERTów do SQLite

Czas wykonywania INSERTów do SQLite. Mniej - lepiej

RkBlog

Akcesoria i różności, 7 April 2013

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact