Testujemy wydajność Raspberry Pi na tle innych komputerów

Raspberry nigdy nie była projektowana z myślą o osiągach. To minimalistyczny mini komputer mający służyć nauce programowania, elektroniki i realizowaniu różnych ciekawych amatorskich pomysłów. Może też służyć jako "prosty" komputer do odtwarzania filmów, muzyki, czy mały serwer. Ale jaka jest wydajność Raspberry Pi? Czy inne mini komputery są wyraźnie lepsze? Sprawdźmy to wykonując szereg testów.

Do testów wykorzystałem phoronix-test-suite do wykonania szeregu testów na Raspberry Pi, Odroid-X2 oraz na laptopie Asus N53S z mobilnym procesorem i5 Sandy Bridge. Jako że pod architekturą ARM nie jest dostępnych wielu testów, jak i ze względu na niedużą wydajność Raspberry wybrałem w miarę proste testy obejmujące sprawdzanie wydajności procesora, RAMu oraz częściowo układu graficznego:

  • x11perf: proste testy wydajności serwera X.org
  • RAMspeed SMP: testuje wydajność/szybkość pamięci RAM
  • C-Ray: testuje wydajność operacji zmiennoprzecinkowych procesora
  • Dcraw: mierzy czas konwersji grafik w formacie RAW NEF do PPM za pomocą dcraw
  • Lame encoding: mierzy czas konwersji WAV do MP3
  • Sample Pi Program: mierzy czas potrzebny do wyliczenia liczby Pi z określoną ilością liczb po przecinku
  • PyBench: mierzy czas wykonywania zestawy testów PyBench (służą do określania wydajności Pythona, co przekłada się także na system)
  • PHPBench: jak wyżej, tyle że dla PHP
  • NGINX Benchmark: mierzy ilość obsługiwanych żądań HTTP na sekundę

Wyniki dostępne są na openbenchmarking. Mając zainstalowany phoronix-test-suite możesz porównać wydajność swojego komputera wykonując polecenie:

phoronix-test-suite benchmark 1305102-FO-1305092FO42

W przypadku Raspberry trzeba się liczyć że instalacja i wykonywanie testów zajmie jakieś 2 dni! Pakiety systemowe, których będzie wymagał trzeba zainstalować ręcznie. Dla PCta te testy pod Linuksem to około dwóch godzin lub mniej.

Przegląd wyników

Poniżej część wyników z testów. Całość na openbenchmarking.

Szybkość pamięci RAM

Szybkość pamięci RAM

Czas konwersji RAW do PPM

Czas konwersji RAW do PPM

Czas konwersji WAV do MP3

Czas konwersji WAV do MP3

Test operacji zmiennoprzecinkowych

Test operacji zmiennoprzecinkowych

Jak widać odstaje od Odroida-X2 (czterordzeniowy procesor i 2 GB RAM), a tym bardziej od laptopa z procesorem Intela. Mimo niskiej wydajności Raspberry cieszy się dużą i rosnącą popularnością, gdyż do programowania i obsługi różnej maści dodatkowej elektroniki nie potrzeba aż tak wysokich osiągów.

Mini komputery takie jak Odroid-X2 wydajnością zbliżają się do "normalnych" komputerów. Nowsza generacja procesorów Cortex A15 powinna bez problemów konkurować osiągami z ultrabookowymi procesorami Intela, czy może nawet i mobilnymi - zachowując niższe zapotrzebowanie na prąd. Już teraz na Odroidzie można odpalić Linaro Ubuntu, które będzie działać praktycznie tak samo dobrze jak na zwykłym laptopie. Występują jednak problemy egzotycznej dla desktopu architektury ARM - brak wtyczki flasha, niektóre aplikacje nie są dostępne, w tym te o zamkniętym kodzie (dla programistów to np. Sublime Text, PyCharm), a grafika (Mali 400) posiada słabe sterowniki (gąszcz patentów i zamkniętych źródeł). nVidia Tegra powinna wypaść znacznie lepiej, jako że nVidia wkłada sporo wysiłku w rozwój tej platformy wliczając w to otwarte sterowniki i obsługę nie tylko Androida.

RkBlog
Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact